طرح صنعتی چیست؟

ثبت طرح صنعتی همان طور که از نام آن پیدا است در عمل  بیشترین تمرکز آن روی طراحی محصول است، در واقع می توان گفت اگر طراحی یک وسیله از لحاظ طراحی جدید باشد، آن طرح قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی را داراست، اما اگر ایده پردازی در عملکرد محصول انجام شده باشد، اما در ظاهر تفاوتی با بقیه محصولات موجود در بازار نداشته باشد ثبت طرح صنعتی برای آن ایده پردازی قابل انجام نیست.

می توان گفت طرح صنعتی ایجاد تفاوت در شکل کالا به وسیله فرآیند های صنعتی است. طرح های صنعتی در انواع گسترده ای ارائه می‌شود از موارد صنعتی گرفته تا صنایع هنرهای دستی.

به طور کلی طرح صنعتی ترکیبی است از:

  • ویژگی های سه بعدی
  • مواردی مانند تزیینات و غیره که سبب تغییر شکل کالا می گردد.

پس از انجام شدن طراحی بهتر است، که هر چه زودتر برای ثبت آن به نام خودتان اقدام کنید، تا با افشاء شدن آن دیگران به بهره برداری از طرح نپردازند.

ایجاد یک طرح صنعتی کار سختی نیست، شما می توانید با استفاده از گرافیست های خلاق، به راحتی یک طرح صنعتی برای حرفه خود خلق کنید زیرا طرح صنعتی کاملا جدا از کار فنی طرح است.و عموما ایجاد تغییرات فنی و اضافه کردن امکان های جدید به آن سخت تر از رسیدگی به طراحی ظاهری آن است، بنابراین می توان گفت که این موضوع کار را برای تولید کنندگان کالاها سهل کرده است.

اما به دلیل اینکه در طرح های صنعتی ماهیت زیبایی حائز اهمیت است، اصولا کار نهایی در آخر از حیث زیبایی عالی است.

بعد از ایجاد طرح مورد نظر و ارائه مدارک خود به مدیران ثبت در کمترین زمان ممکن، طرح صنعتی شما به ثبت خواهد رسید.